Stengdamiesi sveikai gyventi, dažniausia svarstome klausimus susijusius su vegetariškumu (vartoti mėsos/pienos produktus ar nevartoti?) ar ekologiškumu (vartoti ekologiškus su mažiau pesticidų ar įprastus produktus?. Turbūt nedaugelis iš mūsų mitybos ar kitus sprendimus priimame atsižvelgdami į tai, kaip jie paveiks mūsų organizmo pH balansą.
Visgi, tai labai svarbus kriterijus, kurio nereiktų ignoruoti. Organizmo pH balansas nurodo kokioje – labiau rūgštinėje ar labiau šarminėje – terpėje vyksta visos gyvybiškai svarbios reakcijos. Sakoma, kad organizme su tinkamu pH balansu, atsirasti ligoms nėra galimybių! Išties, 2012 apžvalgoje paskelbtoje Journal of Environmental and Public Health nurodoma, kad modernioje mityboje aptinkama mažiau magnio, kalio, maistinių skaidulų, tačiau daug sočiųjų riebalų rūgščių, paprastųjų cukrų ir druskos, todėl tai gali sukelti metabolinę acidozę.
Kita vertus, tai tuo pačiu sako, kad mes galime aktyviai prisidėti to išvengdami, t.y. gyventi ir maitintis taip, kas labiau atitiktų mūsų genetiką ir biologiją.
pH balansas – kas tai?
Vandenilio potencialas arba pH, nusako vandenilio koncentraciją tirpale. Jis nusako organizmo skysčių ir audinių rūgštingumą arba šarmingumą ir yra matuojamas skalėje nuo 0 iki 14. Kuo mažesnis šis įvertis, tuo rūgštingesnė terpė, o kuo jis didesnis – tuo terpė labiau šarminė.
Žmogaus organizmui sveikesnė yra šiek tiek šarminė būsena, t.y. terpė kurios pH įvertis yra 7, yra laikoma neutrali, todėl sveikame organizme kraujo pH turėtų būti šiek tiek daugiau nei 7. Visgi, pH nėra pastovus dydis ir per dieną truputį kinta. Visgi, optimalus pH tūrėtų būti tarp 7.3 ir 7.45. Svarbu pažymėti, kad šį rodiklį gali kiekvienas iš mūsų sekti ir namuose – tereikia nusipirkti juostelių vaistinėje!
pH disbalanso priežąstys
Nors mūsų pH balansą reguliuoja inkstai ir neleidžia jam per daug varijuoti ir rūgštėti, tam tikros priežastys gali paskatinti per didelio kiekio rūgštinių medžiagų atsiradimą kraujyje. Panaši situacija gali susiklostyti ir dėl nepakankamos plaučių funkcijos paskatinto anglies dvideginio pertekliaus kraujyje. Visgi, kas tą lemia?
Normaliomis sąlygomis inkstai kontroliuoja pH ir elektrolitų (kalcio, magnio, kalio ir natrio) balansą, tačiau į organizmą patekus rūgštinėms medžiagoms, elektrolitai yra pašalinami iš organizmo, kurių nebegali panaudoti kaulai, organai ir audiniai. Organizmo ląstelės nebegali normaliai atsikratyti atliekų ir apsirūpinti deguonimi, suprastėja vitaminų pasisavinimas. Galiausiai, įvairūs toksinai ir patogenai pradeda kauptis organizme ir suprastėja imuninės sistemos veikla.
Per ilgesnį laikotarpį, tai gali paskatinti įvairių ligų atsiradimą: alergijos, astma, galvos skausmai, uždegimai, nuovargis, dažni peršalimai, sąnarių ir raumenų skausmas, odos problemos, opos, svorio augimas, pykinimas ar vėmimas. Tiesa, tai tik lengvesnės pasekmės, nes ilgalaikė acidozė gali prisidėti prie artrito, vėžio, debeto, insulto, osteoparozės ar širdies ligų atsiradimo.
Pirminiai faktoriai, įtakojantys organizmo rūgštėjimą yra šie:
- Alkoholio vartojimas
- Perdažnas ar nereikalingas antibiotikų ar vaistų vartojimas
- Inkstų ligos
- Prastas virškinimas
- Stipriai apdorotų ar rafinuotų maisto produktų vartojimas, turinčių daug pridėtinių cukrų ar konservantų
- Per mažas kalio, kalcio ir kitų mineralų vartojimas su maistu
- Pesticidai ir herbicidai
- Chroninis pervargimas
- Miego sutrikimai
- Mažas skaidulinių medžiagų vartojimas
- Per didelis mėsos produktų vartojimas (ypač tokių, kurių auginime vartojami įvairūs pašarai, o ne žolė)
- Įvairus chemijos produktų ir radiacijos poveikis, pasireiškiantis nuo įvairių valiklių, statybinių medžiagų, kompiuterių, mobiliųjų telefonų ar mikrobangų krosnelių
- Aplinkos tarša
- Plaučių ligos
Kova prieš rūgštį
Tikimės, atkreipėme Jūsų dėmesį į tai, kad pH disbalansas gali turėti labai rimtas pasekmes, jeigu jomis nesirūpinsime. Kita vertus, kaip reikėtų tuo rūpintis?
Gera žinia ta, mūsų mityba stipriai prisideda prie organizmo pH balanso. Pavyzdžiui, žemiau išvardinti produktai, mūsų organizmą rūgština:
- Mėsa (kiauliena, jautiena, vištiena) ir ypač apdoroti jos produktai (dešros, dešrelės, rūkyti gaminiai)
- Produktai turintys daug natrio
- Pridėtinis cukrus
- Rafinuoti ar stipriai apdoroti grūdai ir jų produktai (balti ryžiai, batonas, makaronai, dribsniai)
- Troškintas maistas
- Pienas ir pieno produktai
- Žemės riešutai
- Kofeinas ir alkoholis
Kita vertus, kiaušiniai, lęšiai ir kiti ankštiniai, avižos, rudieji ryžiai, viso grūdo duona ar graikiniai riešutai – taip pat gali prisidėti prie organizmo rūgštėjimo, visgi, jie turi organizmui reikalingų medžiagų ir duoda naudos kituose procesuose, todėl jų visiškai atsisakyti nereikėtų.
Tačiau nėra viskas taip blogai! Yra daugybė maisto produktų, kurie teigiamai veikia mūsų pH balansą:
- Lapinės daržovės (lapiniai kopūstai, špinatai, kviečių želmenys)
- Nekrakmolingos daržovės, įskaitant grybus, pomidorus, ridikus, agurkus, brokolius, česnaką, žaliąsias pupeles, avokadus, cukinijas, salierus
- Krakmolingos daržovės (saldžios bulvės, ropė, burokėliai)
- Žali ar menkai termiškai apdoroti produktai
- Supermaistas (pavyzdžiui maca šaknis, spirulina, jūros daržovės)
- Sveikieji riebalai (kokosų ar ypač tyras alyvuogių aliejus)
- Augaliniai baltymai gaunami iš migdolų ar pupelių
- Dauguma vaisių
Taip pat reiktų pažymėti, kad ekologiški produktai bus labiau šarminiai, nei neekologiški, dėl juose esančios didesnės mineralų koncentracijos ir mažesnio pesticidų kiekio (apie tai jau rašėme čia).
Slaptu koziriu šioje kovoje galėtų tapti ir vanduo: jau dabar parduotuvėse galima rasti aparatų, kurie jonizuoja vandenį, t.y. padaro jį labiau šarminį. Kita vertus, citrina, laimas ar net geriamoji soda – jį taip pat šarmina.
Išvada – aukso vidurys
Turbūt mintis, kurią reiktų pasiimti su savimi yra ši: balansas. Bent jau teoriškai, organizmas gali būti per daug šarminis, taip, kaip jis gali būti per daug rūgštinis. Būtent todėl, nereiktų iš savo mitybos visiškai išmesti kai kurių produktų, net jei jie gali prisidėti prie organizmo rūgštėjimo.
Kita vertus, per daug apdoroti, rafinuoti produktai, alkoholis, stresas, per dažnas vaistų ar antibiotikų vartojimas greičiausiai bus žalingas, ir todėl tam reiktų skirti nemažai dėmesio, ypač turint omenyje galimas pasekmes. Kuo mažiau apdorotus, ekologiškus produktus vartosime – tuo labiau užtikrinsime, kad organizme pH balansas bus optimalus ir ligoms durys uždaros.
Leave a reply