Taip, mityba yra svarbu. Nepaneigsi. Ji daro įtaką ne tik kilogramams ant kūno bet ir bendram energijos kiekiui, kurį kiekvienas iš mūsų turime kiekvieną dieną. Bet ar žinojote, kad kai kurie maisto produktai yra ypatingai naudingi žmogaus smegenims ir todėl gali padėti padidinti produktyvumą, pagerinti atmintį ir padėti išlaikyti susikaupimą?
Įdomu tai, kad Pasaulio Sveikatos Organizacija net paskaičiavo, kad tinkama mityba, kuri atsižvelgia į žmogaus organizmo mikronutrientų poreikius, gali padidinti produktyvumą iki 20%! Todėl kai kitą kartą po pietų jausitės taip, lyg pasinertumėte į komą ir smegenys atsisakys vykdyti bet kokias užduotis, siūlome pasvarstyti apie kelis paprastus ir veiksmingus mitybos pokyčius. Išbandykite (jeigų jų dar nevartojate reguliariai) šiuo maisto produktus ir ilgainiui atsikratysite letargo epizodų!
Burokėliai
Turbūt daugeliui žodis ‘nitratai’ kelia neigiamą asociaciją. Išties, požeminio gruntinio vandens tarša nitratais ir nitritais yra pakankamai aktuali problema Lietuvoje, kur tokį vandenį vartoja nemaža dalis žmonių.
Tačiau daržovėse ši medžiaga randama natūraliai, net ir jei jos auginamos ekologiškuose ūkiuose. Tokių nitratų, randamų daržovėse, bijoti nereikia. Priešingai! Žmogaus organizme jie veikia tarsi vazodilatoriai kurie palengvina kraujotaką.
Tačiau mes apie burokėlius. Pasirodo, juose nitratų yra nemažai, o tyrimai rodo, kad dieta kurioje naudojama nemažai burokėlių sulčių gali pagerinti kraujotaką į tam tikras smegenų sritis atsakingas už dėmėsį ir koncentraciją.
Lašiša
Joje galima rasti mega-dozę omega-3 riebalų rūgščių, reikalingų sąmoningumui ir koncentracijai. Kita vertus, šių rūgščių poveikis tuo neapsiriboja, ir kaip rodo įvairūs tyrimai (čia, čia, čia ar čia) jos gali turėti plataus spektro teigiamą poveikį žmogaus organizmui ar tiesiog produktyvumui, nes gali pagerinti atmintį ar bendrą smegenų funkciją.
Kita vertus, jei esate veganas, panašių rezultatų galite tikėtis lašišą pakeisdami graikiniais riešutais, kuriose omega-3 riebalų rūgščių taip pat gausu!
Brokoliai
Yra daugybė priežasčių, kodėl reikėtų brokolius įtraukti į mitybą – nuo skaidulinių medžiagų ar vitaminų ir mineralų. Tačiau ar žinojote, kad šis žalumynas taip pat gali paaštrinti nuovoką? Brokoliuose gausu cholino, kuris remiantis tyrimais (čia ar čia) susijęs su pažintine funkcija, smegenų vystymuisi ir net atmintimi.
Žalia arbata
Žalios arbatos puodelis ryte gali būti būtent tai ko reikia norint dieną pradėti tinkamai ir produktyviai. Neseniai atliktame tyrime buvo pastebėta, kad ji teigiamai veikia smegenų veiklą, mažina nerimą, padidina susikaupimą ir pagerina atmintį. Kitame tyrime su gyvūnais, buvo pastebėta, kad žalios arbatos ekstraktas gali netgi padėti apsaugoti organizmą nuo chroninio pervargimo, todėl mes ne be reikalo kalbėjome apie kovą su letargija!
Kiaušiniai
Juose, kaip ir burokėliuose, gausu cholino, apie kurio naudą rašėme aukščiau. Tačiau kiaušiniuose taip pat gausu ir baltymų. Pasirodo, pusryčiai, kuriuose gausu baltymų, gali labiau sumažinti ghrelino – alkio hormono – koncentraciją, lyginant su pusryčiais, kuriuose gausu anglevandenių. Todėl omletas su daržovėmis (pavyzdžiui – brokoliais) ne tik stimuliuos smegenis, tačiau ir leis mažiau mastyti apie maistą, o daugiau – apie užduotis ir rezultatą.
Juodas šokoladas
Bet ne viskas turi būti nuobodu! Keli gabalėliai juodo šokolado gali būti ne tik desertas bet ir neblogas stimuliantas. Taip yra dėl to, nes juodame šokolade yra kofeino, kuris padeda pakelti energijos lygi, koncentraciją ir budrumą. Kita vertus, juodas šokoladas taip pat yra neblogas magnio šaltinis – svarbaus mineralo, kuris remiantis tyrimais su gyvūnais, pagerina sugebėjimą mokytis ir atmintį.
Migdolai
Viena saujelė šių skanių riešutų gali suteikti daugiau nei trečdalį vitamino E rekomenduojamos paros normos. Šis vitaminas veikia kaip antioksidantas, apsaugantis organizmą ir ypač smegenis nuo senėjimo. Kita vertus, tyrimai su gyvūnais taip pat pastebėjo, kad reguliarus migdolų vartojimas gali padidinti acetilcholino koncentraciją, kuris yra tam tikras neuromediatorius, pagerinantis mokymasi ir atmintį.
Skanaus!
Leave a reply