Ekologiški produktai, skirtingai nuo įprastų, auginami ar gaminami besilaikant tam tikrų reikalavimų, kuriuos nustato Europos Komisija. Šie reikalavimai apimą visą produkto gavybos ciklą ir paliečia tiek auginimą, pakavimą, laikymą ir gabenimą galutiniam pirkėjui. Tai nulemia, kad ekologiški produktai išsiskiria ne tik griežta kontrole, tačiau ir nauda vartotojui, apie kurią – mes jau rašėme:
- ekologiškumas tausoja aplinką, mažina taršą, išsaugo biologinę įvairovę;
- auginamos tokios kultūros, kurios nėra genetiškai modifikuotos ir pasižymi didesniu atsparumu ligoms ir kenkėjams, todėl natūraliai išsaugo daugiau naudingų medžiagų;
- tokiame procese naudojamos tik organinės ir natūralios kilmės mineralinės trąšos, o kovai su kenkėjais naudojami augalinės kilmės preparatai, todėl galutiniuose produktuose būna mažiau pesticidų pėdsakų.
Visgi, atskirti ekologiškus produktus ne visada gali būti paprasta, nes gamintojai ar pardavėjai naudodami marketingo priemones gali klaidingai bandyti įtikinti pirkėjus, kad jų produkcija tokius reikalavimus atitinka. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip būti tikriems, kad taip nenutiktų.
Kas yra ekologiškas produktas?
Pirmiausia, reiktų atkreipti dėmesį, kad Europos Sąjungos reglamente 2092/91/EEB ir atitinkamuose Lietuvos įstatymuose įteisintas terminas “ekologiškas”. Tai reiškia, kad produktai, ant kurių puikuojasi užrašai “natūralus”, “organinis” ar pan. gali būti tik tušti reklaminiai šūkiai. Pavyzdžiui, nors “ekologiškas” ir “organinis” reiškią tą patį, pastarasis nėra tinkamas anglų kalboje vartojamo žodžio “organic” vertimas, ir todėl lietuviškuose produktuose turėtų būti naudojamas žodis “ekologiškas”.
Išvestiniai ar mažybinės formos žodžiai, tokie kaip “bio” ar “eco”, gali būti vartojami visoje Europos Sąjungoje, bei negali būti vartojami ženklinant ar reklamuojant produktus kurie neatitinka ekologiškiems produktams keliamų reikalavimų, išskyrus tuomet, kai jie naudojami ne žemės ūkio produktams, maistui ženklinti, ar akivaizdžiai nėra susiję su ekologine gamyba.
Pirkadmas ekologišką produkta, vartotojas gali būti tikras, kad:
- ne mažiau kaip 95 % žemės ūkio kilmės produkto sudedamųjų dalių pagaminta ekologinės gamybos būdu;
- produktas atitinka oficialios kontrolės sistemos reikalavimus;
- produktas atkeliavo tiesiai iš gamintojo ar perdirbėjo sandarioje pakuotėje;
- ant produkto nurodytas gamintojo, paruošėjo ar prekiautojo pavadinimas ir sertifikavimo įstaigos pavadinimas arba kodas.
Kaip ženklinami ekologiški produktai?
Tam, kad vartotojas galėtų atskirti ekologiškus produktus nuo kitų, naudojamas specialus ženklinimas. Tokį ženklinimą sudaro trys dalys:
- ES ekologinės gamybos logotipoas (žemiau)
- Kontrolės įstaigos kodas. Lietuvoje vienintelė sertifikuota įstaiga yra VšĮ Ekoagros, o šios įstaigos kodas yra LT-EKO-001
- Produkto sudėtyje esančių žemės ūkio žaliavų užauginimo vietos nuoroda.
Taip pat ženklinant produktus, gali būti naudojami nacionaliniai ar privatūs (tačiau suderinti su sertifikavimo agentūra) gamybos logotipai. Apačioje pateikiame pavyzdinį lietuviško ekologiško produkto ženklinimą:
LT-EKO-001
ES žemės ūkis
Daugiau apie ekologiškų produktų ženklinimą galima sužinoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ar VšĮ Ekoagros puslapiuose.
Kaip įsitikinti produktų ekologiškumu?
Taigi, perkant produktus įprastose prekybos vietose, tokiose kaip prekybos centrai, jų ekologiškumu įsitikinti netūrėtų būti sunku – tą užtikrina specialus ženklinimas. Visgi, ekologiškų produktų galima įsigyti ir turguje. Norint būti tikriems, kad toks pardavėjas nemeluoja, visada pareikalaukite tą įrodyti: tokiu atveju, pardavėjas privalo pateikti ūkininko ūkio registravimo pažymėjimą ir VšĮ Ekoagros išduotą ekologiškumo sertifikatą.
Tačiau yra ir dar vienas atvejis – ekologiškų produktų įsigijimas internetu. Čia pirkėjas turėtų būti atidus, nes internetinė parduotuvė gali (neteisėtai) pardavinėti “ekologiškus” produktus neturėdama ekologiškumą patvirtinančio pažymėjimo. Tai reikštų, kad nėra užtikrintas ekologiškų produktų laikymas ir jie gali būti sumaišyti su neekologiškais ir t.t.. Gera žinia yra ta, kad tą nesunku patikrinti: VšĮ Ekoagros pateikia visų sertifikuotų įmonių sertifikatus jų puslapyje, todėl užtenka jame įvesti įmonės pavadinimą ir galėsite akimirksniu įsitikinti, ar nepermokate už pirkinius ir gausite tai ko tikitės.
Ekorojus.lt didžiuojasi, kad atitinka visus ekologiškumo reikalavimus ir gali tą patvirtinti sertifikatu, todėl pirkadmi mūsų parduotuvėje galite būti ramūs ir užtikrinti, kad gausite kokybiškiausius produktus už prieinamą kainą!