Ekologijos tema šiandien diskutuoja labai daug. Suprantama, nes nepažabota žmonių veikla labai paveikė gamtą, o tuo pačiu ir mūsų pačių aplinką ir gyvenimo kokybę. Todėl vis daugiau produktų gaminami ir pardavinėjami ekologiškai. Vis daugiau ir daugiau žmonių renkasi pirkti tokią produkciją, bent taip prisidėdami prie tvaresnio pasaulio kūrimo.
Prisidėti perkant ekologišką produkciją yra vienas vienas – ir labai sveikintinas – žingsnis. Bet kur kas maloniau ir svarbiau prisidėti ne tik perkant, bet ir patiems kuriant bei gaminant. Ar šiuo atveju yra geresnis būdas prisidėti prie gamtos puoselėjimo nei per ekologinę sodininkystę?
Lietuvoje yra dešimtys tūkstančių sodų bei žmonių, gyvenančių sodų bendrijose. Visi tie žmonės, savo soduose augina įvairiausius augalus: nuo vaisių ar uogų iki daržovių ar gėlių. Bet siekti savo derliaus ir augintis maistą savo sode nėra tolygu auginti ekologiškai. Ekologiška sodininkystė yra kur kas daugiau nei tik tai. Sodininkas gali būti net kenksmingas gamtai, jei tinkamai neprižiūrės ir nepuoselės savo dirvos bei naudos per daug kenksmingų trąšų, kurios gali duoti tik trumpalaikę naudą.
Todėl esant susidomėjimui ekologiška sodininkyste, pateikiame jums esminius patarimus, kurie padės norint pradėti užsiimti šiuo amatu. Tuo tarpu jei jus domins įvairių vaisių, uogų, daržovių ir kitų augalų auginimas jūsų sode – viską, ko reikės, galite perskaityti sodininku.info, kur pateikiame enciklopedinė informacija sodininkystės ir daržininkystės klausimais. Ją neabejotinai galėsite pritaikyti ir savo ekologiškame sode.
Naudokite perdirbtas ar panaudotas medžiagas
Kartais norint tausoti gamtą ir užsiimti ekologiška sodininkyste nereikia didelių idėjų, skambių pareiškimų ar beprecedenčių veiksmų. Kartais užtenka tiesiog elgtis protingai.
Sode naudoti perdirbtas ar jau panaudotas bei kitiems nereikalingas medžiagas – vienas iš tokių nedidelių žingsnelių, kurie gali turėti didelę įtaką aplinkai. Nepirkite naujų įrankių sodui (pvz. laistytuvų), jei galite gauti senesnius ir kažkam nebereikalingus. Sodai dažniausiai būna sodų bendrijose, todėl pasikalbėti su kaimynais ir paprašyti jų atiduoti ar paskolinti mažiau reikalingus sodo įnagius – vienas iš variantų.
Lygiai taip pat galite pasinaudoti perpardavinėtojų ir panaudotų daiktų mainų platformomis, kur galėsite rasti kažkam nebereikalingų sodo įrankių už simbolinę kainą ar net už dyką.
Ekologiškos medžiagos
Jei reikia pirkti – pirkite tik ekologiškai. Tai liečia ir minėtus sodo įrankius, ir augalų sėklas, daigus, trąšas ar kitas medžiagas, būtinas sėjai. Kam pirkti iš toli atvežtas ir nepažįstamas veisles sėklų, kurias galima įsigyti lokaliai? Kam pirkti rusiškas saulėgrąžų sėklas, jei jas pasėti galite įsigiję vietines ir ekologiškas?
Rinkitės ne tik ekologiškai pagamintus ar užaugintus produktus, bet ir tuos, kurie yra vietiniai. Net jei produktas yra ekologiškas, jo atgabenimas iki jūsų vietinio turgaus dažniausiai turi neigiamą įtaką gamtai. Pasirinkę tokius produktus, kurie buvo pagaminti ar užauginti jūsų apylinkėse, ženkliai prisidėsite prie savo CO2 pėdsako sumažinimo.
Taupykite vandenį
Nors vanduo laistymui lietuviškame sode dažniausiai yra nemokamas, tai nereiškia, kad jį galima eikvoti. Ekologiška sodininkystė nėra apie kainą, bet apie gamtos tausojimą nepriklausomai nuo jų kainos. Kai kuriais atvejais ekologiškas sodas gali būti brangesnis nei konvencinis, o ten augantis produktai – parduodami brangiau užauginti įprastai.
Naudokite mažiau chemikalų
Nuo trąšų iki priemonių prieš kenkėjus, dažniausiai yra renkamasis paprasčiausias būdas – naudoti pigias chemines medžiagas. Jos veikia greitai ir veiksmingai. Tačiau dažniausiai tai nėra tvaru ir naudinga gamtai.
Nuolatinis ir gausus trąšų bei kitų chemikalų naudojimas gali labai greitai išvarginti dirvą, kas nebeleis jai duoti gausaus ir skanaus derliaus. Apie ekologinį derlių teks visai pamiršti.
Todėl jei yra galimybių – stenkitės naudotis natūralias ar mažiau kenksmingas priemones savo uogų, vaisių ar daržovių priežiūroje.
Vietoje chemikalų, kai kuriuos vabzdžius nuo savo augalų galite tiesiog nupurkšti stiprios vandens srovės pagalba. O nuo kai kurių kenkėjų gali apsaugoti česnakų ar rabarbarų ekstraktu praturtintas vandens purškalas.
Naudodamiesi savo nuovoką ir pasitelkę bent kiek savo kūrybiškumo, jūs labai greitai surasti alternatyvų konvencinėje sodininkystėje naudojamoms medžiagos pakeisti ir galėsite pasigirti savo ekologišku sodu bei ekologišku derliumi. Bet jei iki tol užsimanysite ekologiškos produkcijos, kurios galbūt nenori, nemokate ar negalite šiuo metu auginti savo sode – ekologiškai ar ne – tuomet siūlome pasižvalgyti po mūsų eko parduotuvę.
Leave a reply